Připnutý příspěvek

Ikony

Uživatelé Blog.cz si jistě pamatují, jak jsme okraje a menu stránky hojně obohacovali o pohyblivé ikony neboli stampky. Pár jsem jich našla!...

2015/11/22

DIY - Makové mléko

Dnešní článek by se dal zahrnout do více kategorií, než jen DIY, jde o zdravou výživu, a hlavně o moji snahu rozšířit si jídelníček. Jsem holka, která moc ráda zkouší zdravé jídlo, ne proto, abych hubla nebo byla vegetariánka, právě naopak. Zastávám názor, že člověk by měl jíst všechno, od masa po zrní, v přiměřeném množství samozřejmě, ale hlavně se neomezovat. Problém dnešních lidí dle mého názoru je, že jí "jen" to, co se prodává v normálních kšeftech, nehledají jiné, v některých případech i lepší věci, nehledají inovace svého monotónního jídelníčku. Přesně to se minimálně u sebe snažím napravovat a zkouším, jak žít zdravěji, ale hlavně obohaceně. Mým dnešním příspěvkem je nápoj, který každý člověk zná už odmalička, mléko. Avšak poslední dobou plyne do společnosti spousta pochybností a "odborných" výzkumů, že kravské mléko, kterého lidé spotřebují za život dost a dost, není zdravé. V podstatě prý tělu vápník ani nedodává a spíše překyseluje, navíc, čím dál tím víc lidí má alergii na laktózu. Makové mléko je takový malý zázrak. Popisek, který najdete u každého receptu na makové mléko je, že obsahuje 12x více vápníku než kravské (mák obecně obsahuje nejvíce vápníků z rostlinného světa) a k tomu ještě mnoho dalšího, jako zinek, hořčík, železo.

Věděli jste, že člověk je jediný živočich na planetě, který požívá mléko i v dospělosti?
Postup:
Na makové mléko potřebujete pět věcí: hlavní je mák (100 g) a voda. V množství vody se recepty rozcházejí, u některých se píše 600 ml u jiných až litr, je to na vás, čím míň vody, tím krémovější mléko bude. U máku máte dvě možnosti, buď koupíte mletý nebo ne. Pak ještě potřebujete nádobku, do které do všechno dáte, mixér a velmi jemné sítko (případně nějaké plátýnko, třeba látkový kapesník nebo silonku).

Druhým krokem je naložit mák do vody. V případě nemletého máku, ho musíte nechat louhovat přes noc (tady prý minimálně osm hodin - nezkoušela jsem), v případě mletého dvě až tři hodiny. Během této doby můžete nádobku několikrát promíchat, ale to není nutné. Každopádně to nebude vypadat libě, voda bude šedá, protože mák do ní bude vypouštět tuk.

Po uplynulé době veškerý obsah nádobky přelijeme do mixéru. V tomto bodě se také mnoho receptů rozchází, ve všech je však nejdůležitější, pustit přístroj na plné obrátky. Mixujeme 2 až 5 minut, já doporučuji se na kapalinu uvnitř dívat, voda by měla mixováním světlat a až začne bublat (tedy, až se nahoře začne držet pěna), můžete vypnout. Já mixovala tři minuty (ale asi také záleží na kvalitě mixéru).

No a teď přichází nejdelší část, kapalinu je totiž nutné přecedit, aby v ní nebyla zrníčka máku. Osobně vám řeknu, že se těch malých potvor stoprocentně nikdy nezbavíte, ale těch deset deka máku by se vám taky nelíbilo :D Podle toho, co použijete, budete muset cezení opakovat. Pokud máte nějaké super ultra jemné sítko, třeba na sypaný čaj, stačí vám nápoj scedit jednou, maximálně dvakrát. Já jsem použila látkový kapesníček a dělala jsem to třikrát (nakonec tam zrníček plavalo jen nepatrné množství).
Máte hotovo. Mléka není moc, vyjde to na tři a něco málo sklenic, a také nedoporučují skladovat více, jak tři dny.

Teď si ale promluvíme o chuti. Já si troufám říct, že jsem dala moc vody (okolo 900 ml), ale chutnalo to... jako voda. Bylo to bez chuti a navíc mi vůně máku dost výrazně lezla do nosu. Netroufám si tvrdit, že je toto mléko hnus, zdravotně je velmi, velmi dobré, ale chuťově už trochu pokulhává. Zkoušela jsem ho i přichutit, některé recepty radí datle, skořici, med, sirup, případně jiná dochucovadla, ale moc to nepomohlo a (promiňte mi) odér toho máku je fakt síla. Rozhodně ho ale nevyliju (ne, když mi to dalo takové práce :D), našla jsem recept s banánem, skořicí, burákovým máslem a javorovým sirupem, tak ho možná vyzkouším. ale jinak si ho s ničím jiným, než s čokoládovýma kuličkama asi nedám.

Žádné komentáře:

Okomentovat